WorldFood Istanbul – 2016

 

Gıda sektörünün ihracat kapısı

Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma noktası olan  WorldFood Istanbul Gıda Fuarı, 1-4 Eylül 2016 tarihleri arasında gıda dünyasını birçok yeni ürünle tanıştırmaya hazırlanıyor. Worldfood Istanbul Gıda Fuarı, IPACK Uluslararası Ambalaj Paketleme ve Gıda İşleme Teknolojileri Fuarı ile birlikte 1000’den fazla markanın katılımıyla gıda sektörünün gövde gösterisine ev sahipliği yapacak.

ITE Group Türkiye Ofisi E Uluslararası Fuar Tanıtım Hizmetleri A.Ş.  tarafından Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) iş birliği ile düzenlenen 24. Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı WorldFood 2016, 4 gün süresince içecek, süt ve süt ürünleri, et ve tavuk ürünleri, yaş meyve ve sebze, deniz ürünleri,dondurulmuş ürünler, temel gıdalar ve yağlar, şekerli mamüller, unlu mamüller ve kuruyemiş ve gıda katkı maddeleri başta olmak üzere pek çok ürünün yer alacağı katılımcı profiline ev sahipliği yapacak.

WorldFood Istanbul Gıda Fuarı 1-4 Eylül 2016 tarihlerinde 24. kez yeniliklerle İstanbul Fuar Merkezi / CNR EXPO salonlarında aynı destekler ve aynı gücüyle tekrar gerçekleştirilecek.

IPACK-2016 (Uluslararası Ambalaj, Paketleme ve Gıda İşleme Sistemleri Fuarı)

Ipack Turkey, başrolünde geniş bir yelpazede gıda işleme, depolama, ambalaj malzemeleri ve ekipmanlarının olduğu ülkenin en uzun soluklu ambalaj, paketleme ve gıda işleme sistemleri sektörü etkinliğidir. Fuar, uluslararası üreticileri bir araya getirerek, paha biçilemez bir platform üzerinde ürünlerinin paylaşılmasını ve Avrasya’daki iş hacimlerinin gelişip artmasını sağlamaktadır.

Türkiye’nin Ambalaj, Paketleme ve Gıda İşleme Sistemleri Sektörü Hakkında Genel Durum

İstanbul, Türkiye’nin dinamosudur. Şehir, 14 milyondan fazla insanın yaşadığı, ülkenin ekonomik başkenti konumundadır.
Türkiye’nin ambalaj, paketleme ve gıda işleme sistemleri sektörü, geçmiş yıllardan itibaren nüfustaki artış ve yaşam standartlarının artması, hızlı şehirleşme, tüketim ürünlerinin çeşitliliği ve ihracatın artmasıyla gelişmiştir.  Bunun ötesinde, ülkenin genişleyen orta sınıfının gıda üretimi, sağlık ve inşaat sektörlerinde yatırım yapmaya başlamasıyla uluslararası ambalaj üreticilerinin de yeni pazara girmesine olanak sağlamıştır.


Rakamlarla Türkiye

77 milyonu aşan nüfusuyla, dünyanın en çok nüfusa sahip 17. ülkesi konumunda olup, bölgesindeki en büyük pazarlardan biridir.

Ülkenin genç popülâsyonu, batı ülkeleri tüketici yapısına benzetilmekte ve daha fazla çeşitlilik arzulamaktadır.

Ülkenin güneydoğu Avrupa ve Güneybatı Asya arasındaki ideal lokasyonu sayesinde yabancı kaynaklı direkt yatırımlar için elverişli bir noktadadır.

2014 yılında 10.000 USD’ın üstü bir rakamla kişi başına düşen milli gelirle azımsanmayacak bir tüketici pazarıdır.